„Wsi spokojna, wsi wesoła”, czyli styl country w kuchni

 

Polska wieś kojarzy się z gościnnością i sielanką. W wiejskiej kuchni panuje prawdziwie rodzinna atmosfera. Na samą myśl przychodzi mi zapach smażonych konfitur i placek z owocami. Dla mnie najfajniejsze na wsi jest to, że zaledwie otwierając drzwi lub okno domu mamy już bezpośredni kontakt z przyrodą 🙂 We wnętrzarskim świecie (i nie tylko) dotychczas głośno było o stylu rustykalnym, w którym głównym akcentem było drewno. Moim zdaniem jest to styl bardzo naturalny i urokliwy. Jednak jak dla mnie zbyt zobowiązujący – nie dopuszcza połączenia przeszłości z teraźniejszością. Jego nowym odłamem jest styl country. Do tradycyjnych starych wiejskich wnętrz wprowadza nutę nowoczesności za pomocą akcesoriów lub sprzętów.
Kuchnia w stylu country jest bardzo przytulna, jasna i dobrze oświetlona. Można powiedzieć, że widać w niej częstą obecność kobiety ceniącej tradycję i rodzinne wartości, tzw. pani domu lub Matki Polki. Materiały z jakich wykonana jest kuchnia country to naturalne drewno i kamień. Przy aranżacji należy wystrzegać się oznak luksusu, np. szlachetnych metali. Mile widziane natomiast są lniane obrusy, zasłony, koronkowe serwetki, rękodzieło i motywy regionalne (np. wzór łowicki). Na parapetach obowiązkowo powinny pojawić się zioła i kwiaty. Kuchnia urządzona w stylu wiejskim jest też swobodna. Nie musimy sztywno trzymać się zasady wprowadzania zabytkowego wyposażenia wnętrza, możemy wprowadzić trochę nowoczesności w postaci, np. wyspy po środku czy rolet rzymskich. Najważniejsze aby była ciepła i rodzinna. Zobaczcie kilka aranżacji kuchni urządzonych w stylu country.

Przemawia do Was ten styl? Co o nim myślicie?
K.

6 thoughts on “„Wsi spokojna, wsi wesoła”, czyli styl country w kuchni”

  1. Ja mam nieco mieszane uczucia, choć część inspiracji mi się podoba 🙂 Lubię takie trochę wiejskie kuchnie i zawsze jak patrzę, jak ktoś rozwala starą kaflową kuchnię w takim wiejskim domu, mam ochotę puknąć go młotkiem w głowę 😉

  2. No tak, są gusta i gusteczka 🙂 Co do kuchni kaflowych też się bardzo dziwię, że ludzie się ich pozbywają.

    1. Dokładnie 🙂
      Rozumiem, że niektóre mają brzydki kolor – ale przecież teraz jest tyle farb, którymi można wszystko przemalować 🙂 Nie wspominając o jedzeniu, wiem, że są rzeczy, które można przygotować tylko na takich piecach 🙂

  3. Właśnie szukam inspiracji na moją kuchnię. A że mieszkam w spokojnej wesołej wiosce…. To kuchnia również w klimacie. Jak i cały dom. Zdjęcia piękne….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge