Urządzanie mieszkania – od czego zacząć?

Tuż po ustaleniu z deweloperem wszystkich zmian budowlanych oraz instalacyjnych, trzeba zabrać się za kolejny etap związany z urządzaniem mieszkania. Musimy zaplanować jak dokładnie chcemy je zaaranżować. Tutaj pojawia się lekkie zaniepokojenie: jak to zrobić, żeby wszystkie materiały, meble i pomieszczenia spełniły nasze oczekiwania estetyczne, jakościowe i finansowe, a mieszkanie wyglądało przy tym spójnie?

Na samym początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę nam się podoba. Który styl we wnętrzach odpowiada nam najbardziej oraz w jakich kolorach i fakturach czujemy się najlepiej.

Zestawię pokrótce kilka stylów wnętrzarskich, które są najbardziej znane:


1.Styl klasyczny

Klasyka nigdy nie przemija. Klasyczny wystrój wnętrz charakteryzuje się prostotą, ale również dobrym smakiem. Odwołuje się on do tradycji oraz minionych epok w kulturze europejskiej. Idealnymi słowami, które go opisują, są: harmonia i elegancja. Do stylu klasycznego zalicza się głownie styl angielski oraz styl francuski. Nie bez powodu wymieniłam styl klasyczny jako pierwszy. To właśnie on najbardziej mi się podoba, ale jest też najbezpieczniejszy, bo ponadczasowy.2. Styl retro

Ostatnio cieszy się niezwykłą popularnością. „Retro” w aranżacji wnętrz oznacza inspirację wzorami i formami pochodzącymi z zamierzchłych lat. Charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością, jednak nie jest tak elegancki jak styl, o którym pisałam powyżej. Dopuszczalne są tutaj mniej szlachetne barwy i wzory, a sam styl retro kojarzy się z nieco bardziej sielskimi klimatami.3. Styl skandynawski

Styl ten charakteryzuje minimalizm i nawiązanie do natury, ekologia. Dominują w nim chłodne i jasne barwy: odcienie bieli, szarości oraz brązu. Pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskim są dobrze przemyślane i bardzo funkcjonalne.4. Styl industrialny

Podstawową cechą tego stylu jest prostota i minimalizm, nie ma przedmiotów zbytecznych, wprowadzających chaos. Króluje stal, szkło, tworzywa sztuczne oraz prosta forma kształtu. Meble wyglądają elegancko, rzadko są wykonane  z drewna, raczej z forniru. Na podłodze występują błyszczące płytki. Mnie osobiście mieszkanie urządzone w tym stylu kojarzy się z miejscem, w którym jedynie się wypoczywa, a nie prowadzi życia rodzinnego. Podoba mi się u kogoś, sama na pewno go nie wybiorę.


 


5. Styl loft

Lofty to pomieszczenia po starych fabrykach lub magazynach – o otwartej przestrzeni, z wysokim sufitami i oknami, urządzone w surowym stylu. W takich wnętrzach dominują kolory chłodne: biel, szarość i czerń. W loftach wyeksponowane są ściany z cegły, charakterystyczne są tutaj: industrialne lampy, geometryczne wzory, nowoczesne obrazy oraz meble o ciekawej i jednocześnie surowej formie.Co do kolorów musimy być konsekwentni i trzymać się zasady, aby zestawiać je ze sobą umiejętnie. Ja wybrałabym bazę (ściany i meble) w neutralnych, np. białych lub szarych barwach. Następnie dodatki w bardziej odważnych odcieniach. Można też wybrać jeden lub dwa kolory dominujące i wyposażenie domu wybierać w różnym nasyceniu tych barw.


Po nakreśleniu sobie ostatecznej wizji naszego mieszkania i określeniu jakim budżetem dysponujemy dużo prościej wybrać się na zakupy i nie tracić zbędnego czasu na odwiedziny w każdym dużym sklepie z materiałami budowlanymi czy wyposażeniem wnętrz w naszym mieście. Łatwiej jest też nie popełnić błędów zakupowych, które później odpokutowuje się codziennym patrzeniem na np. płytki kuchenne, które kompletnie nie pasują do mebli czy ścian.


źródło zdjęć

4 thoughts on “Urządzanie mieszkania – od czego zacząć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge