Nowe życie starych mebli – technika decoupage

Słowo decoupage pochodzi z języka francuskiego – czasownik „decouper” oznacza wycinać.

Technika decoupage polega na naklejaniu na pomalowany przedmiot wzoru z serwetki lub papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wzór wtopił się całkowicie w tło i nie był wyczuwalny w dotyku. W skrócie chodzi o to, by naklejony na przedmiocie motyw w rzeczywistości wyglądał jak namalowany.

Decoupage prawdopodobnie pochodzi z Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie do XII wieku była popularną metodą zdobienia lampionów, okien, pudełek, itp. W XVII wieku decoupage przywędrowało do Włoch, a następnie do innych krajów Europy. Włoscy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc w ten sposób tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Mówiono wówczas o decoupage, że jest to „sztuka biedaków”.

Technika decoupage w pigułce:

1. Wybrany przedmiot malujemy farbą akrylową przeznaczoną do tej techniki (ewentualnie można  do tego celu wykorzystać zwykłą emulsję do wnętrz).

2. Wycinamy lub wydzieramy wybrany wzór, rozdzielamy cienkie warstwy serwetki i tę wierzchnią z wybranym motywem naklejamy na wybrany przedmiot (co do kleju to powinien być specjalny preparat przeznaczony do prac metodą decoupage).

3.Na koniec nakładamy na nasze prawie gotowe dzieło kilka, czasami kilkanaście warstw lakieru, do uzyskania gładkiej powierzchni. Jeżeli chcemy uzyskać efekt „postarzenia” przedmiotów (spękań i rys), należy użyć lakieru tworzącego warstwę nieregularnych spękań na przedmiocie.

Poniżej zamieszczam zdjęcia mebli wykonanych techniką decoupage – niestety nie jest to moje dzieło. Mogę  natomiast pochwalić się, że mam uzdolnioną koleżankę, którą decoupage pochłonął do reszty i która to stworzyła  cudeńka, znajdujące się na zdjęciach 🙂


DSC_0317


Stary stolik przed remontem

P1010136a


Poniżej jego całkiem nowa odsłona


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Myślę, że to bardzo ciekawe hobby – a Wy co o tym myślicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge