Mozaiki

60cbb1687cd642833614c4f2887988c0 (1)


Mozaika to forma dekoracji artystycznej w postaci obrazu lub ornamentu. Wykonana zazwyczaj z niewielkich ceramicznych bądź szklanych elementów dopasowanych do siebie. Kwadraty o boku od 1 do 3 cm kupuje się w tzw. plastrach, zamocowanych na siatce lub papierze. Dzięki temu doskonale nadają się do obudowy miejsc o nieregularnych kształtach (np. obudowa wanny).


Obrazek


Mozaiki genialnie wyglądają w łazience. Stanowią wspaniałą formę dekoracji oraz nadają jej  klimat łaźni. Mozaikę w łazience można stosować na ścianach, podłogach lub pokrywając nią fragmenty brodzików, basenów, blatów umywalkowych, zabudowy systemów podtynkowych, wypukłe powierzchnie obudowy wanny czy ramy luster. Są idealne jako listwy ozdobne, dekoracje i uzupełnienia. Mozaika doskonale sprawdzi się w miejscach łączenia ze ścianą, sufitem i elementami, które stykają się ze ścianą, na nieregularnych powierzchniach – łukach, kolumnach i wybrzuszeniach a także w miejscach narażonych na wilgoć – nad wanną lub umywalką.


Obrazek


 Mozaiki mogą być jednokolorowe, wówczas stanowią tło dla wyposażenia łazienki. Mogą być też wielobarwne oraz tworzyć obrazy, wówczas są na pierwszym planie.


Obrazek


 Obrazek


Obrazek


Obrazek


Technika ta znana była już w starożytności. Najstarsze,  pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Pierwsze mozaiki układano w Grecji z otoczaków znalezionych na brzegach rzek i morza.


Obrazek


A oto kilka zdjęć mozajek pochodzących z mojego albumu:


Maroko

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Okazały dworzec kolejowy w Marrakeszu

Obrazek


Barcelona – Park Guell

Obrazek


Obrazek


źródło: pinterest.com, weheartit.com, lazienkowy.pl

2 thoughts on “Mozaiki”

  1. Ja niestety nie mam szans na mozaike w swoich wnetrzach, chyba, ze potluke ceramike i ozdobie nia skrzynke badz doniczki. A te wzory i kolory moga mnie jak najbardziej inspirowac 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge