Marokańskie dywany w aranżacjach wnętrz

Maroko znane jest głównie z pięknych orientalnych krajobrazów, zabytków i kolorowych targów, na których można kupić m.in. przyprawy, naturalne farby, kosmetyki oraz najwyższej jakości rękodzieło. Wiem o czym mówię, bo jakieś 8 lat temu w kilkuosobowej grupie (studentów) zorganizowaliśmy sobie na własną rękę wycieczkę objazdową po tym urzekającym kraju. Były to dla mnie niezapomniane chwile, zwłaszcza nocleg na Saharze, przechadzki po średniowiecznych medinach i (lekko traumatyczna) wizyta w garbarni.Przyprawy. Do wyboru, do koloru 🙂Garbarnia w Fez – to tutaj obrabiane są skóry wielbłądzie. Tajemnicze roztwory w betonowych basenach to ptasie odchody. Moczenie w nich materiału to naturalna  metoda na jego zmiękczenie. W tym miejscu unosił się wręcz fetor. Od naszego przewodnika dostaliśmy listki mięty, które miały zneutralizować śmierdzący zapach. Wytrzymaliśmy tam kilka minut… Pomimo to, przeżycie niezapomniane.


Coś, co również bardzo dobrze zapamiętałam z tej wycieczki to doskonały kunszt rzemieślniczy Marokańczyków. Z idealną precyzją własnoręcznie wykonują torby, pufy i galanterię ze skóry zwierzęcej, charakterystyczną dla tego kraju ceramikę, szkatułki z drzewa cedrowego oraz przepiękne wielobarwne tekstylia. Produkty te są znane i cenione na całym świecie.O marokańskich mozaikach już pisałam klik, dziś chciałabym skupić się na innych perełkach produkowanych w Maroko – dywanach. Są one wykonywane z wytrzymałej, naturalnej wełny bardzo wysokiej jakości. Miałam okazję być w marokańskim zakładzie produkującym tekstylia i  dywany (zdjęcie na samej górze), gdzie Marokańczyk na naszych oczach tkał dywan na zamówienie.


Charakterystyczne wzory i tęczowe kolory marokańskich dywanów na pewno rozpogodzą bardzo modne od dłuższego czasu szare i białe wnętrza naszych domów i mieszkań. Odnoszę wręcz wrażenie, że zatonęliśmy w stylu skandynawskim i nigdy się z niego nie wydobędziemy. Dlatego mam nadzieję, że te kolorowe, wiosenne aranżacje wnętrz z udziałem marokańskich dywanów i tekstyliów zainspirują nie tylko mnie 🙂źródło: http://www.majoreldesign.com/źródło: http://www.majoreldesign.com/źródło: http://www.majoreldesign.com/źródło: http://www.majoreldesign.com/źródło: http://www.majoreldesign.com/źródło: http://www.majoreldesign.com/


Na koniec dorzucam jeszcze kilka dodatkowych ujęć  z naszej wycieczki po Maroko 🙂Pyszne soczki z samego placu Dżamaa al-Fina w MarrakeszuNaturalne barwniki na targu. Swoją drogą – wszyscy, którzy byli już w Maroko wiedzą jacy natarczywi potrafią być tamtejsi handlarze. To prawdziwa zmora dla turystów.Jeszcze jeden dywan. Ten jest z mediny w Szafszawan.Które buty wybieracie? 🙂

4 thoughts on “Marokańskie dywany w aranżacjach wnętrz”

  1. Moim zdaniem taki marokański dywan w skandynawskim wnętrzu może idealnie pasować – ożywia, dodaje kolorów i ładnie kontrastuje z resztą wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge