Jak utrzymywać porządek w domu, aby nie stracić przy tym całej soboty?

Z moich obserwacji wynika, że w bardzo wielu polskich domach ciągle panuje tradycja poświęcania soboty na cotygodniowe porządki domowe. Ja również wychowałam się na takich zasadach, dlatego do dziś prześladuje mnie wizja zmarnowanego na poczet sprzątania (a przecież z utęsknieniem wyczekiwanego) dnia wolnego.

Od ponad roku wprowadziłam w życie kilka zasad, które skutecznie pomagają mi
w dbaniu o czystość domu na co dzień, dzięki czemu sobota prawie w całości przeznaczona jest na inne sprawy. O ile przyjemniej jest w tym dniu mieć możliwość dłuższego wylegiwania się w łóżku czy wycieczki za miasto wraz z najbliższymi :).


 

1. Ustal harmonogram sprzątania

Do dbania o czystość na pewno zmobilizuje nas rozpisany na cały tydzień harmonogram sprzątania. Ja staram się uporządkowywać około 2 miejsc dziennie, np. w poniedziałek wannę i szafkę kuchenną, we wtorek odkurzanie i sprzątanie sypialni. Bieżące sprzątanie zwalcza lenistwo i wchodzi w krew.

2. Miejsca, które należy sprzątać codziennie sprzątaj codziennie!

Mowa o myciu naczyń, kuchni, stołu w jadalni, ścielenia łóżek czy wynoszeniu śmieci. Oczywiście bardzo miło, kiedy niektóre obowiązki przejmą domownicy:)

3. Nie odkładaj prania i prasowania na później.

Takie zachowanie prowadzi do walających się po mieszkaniu stert ubrań. Zrobienie prania naprawdę nie wymaga wiele wysiłku i na pewno nigdy nie doprowadzi do tego,
że następnego dnia nie będziemy miały się w co ubrać.

4. Sprzątaj na czas

Jeżeli tak jak ja masz problem ze zmotywowaniem się do prasowania, spróbuj wykonywać tę czynność na czas. Przez  wyznaczone 15-20 minut zdążysz wyprasować o wiele więcej ubrań niż bez ustalenia limitu czasowego. Postępuj tak z każdą czynnością, której nie lubisz.

5. Umilaj sobie czas poświęcony na porządki włączając ulubioną muzykę.

Dzięki muzyce obowiązek sprzątania może zamienić się w formę relaksu.

Tych kilka sposobów pomaga mi w utrzymaniu domu w ryzach, poświęcając na to ok 1 h dziennie.

bukiet 2Mocno wierzę w stwierdzenie, że kiedy dookoła mnie panuje ład i porządek dużo łatwiej
o zaprowadzenie go w głowie i w życiu:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge