Drzewka cytrusowe w domu

Drzewka cytrusowe kuszą swoja egzotyką i soczystymi barwami owoców. Są bardzo ciekawą ozdobą domu – pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Występujące naturalnie w znacznie cieplejszym klimacie, mają nieco inne wymagania niż pozostałe rośliny, które hodujemy w swoich domach.

Obrazek

Drzewka cytrusowe latem powinny być usytuowane w miejscu nie narażonym na intensywne promienie słoneczne – przy oknie ale nie na parapecie. Natomiast zimą w miejscu jasnym, o temperaturze osiągającej kilkanaście stopni (w okresie od października do marca przechodzą w okres spoczynku należy je mniej podlewać oraz unikać nawożenia). Drzewka powinno się podlewać wówczas, kiedy na wierzchu ziemia stanie się jaśniejsza, przyschnięta. Podłoże w doniczce powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre (wodę z podstawki należy wylewać). Bardzo ważną sprawą jest zraszanie liści. Do podlewania i zraszania powinno się stosować wodę miękką, najlepiej deszczówkę. Jeżeli nie możemy zapewnić drzewku odpowiedniej wody i mamy tylko dostęp do kranówki, użyjmy do podlewania przegotowanej wody. Należy pamiętać także, że cytrusy nie lubią, kiedy się je często przestawia, obraca i dotyka – mogą wtedy zacząć gubić liście.

Obrazek

 

3 thoughts on “Drzewka cytrusowe w domu”

  1. Drzewka cytrusowe w domu to cos fantastycznego. Szczegolnie w naszym zimnym polskim klimacie wnosza one do naszych mieszkan cos egzotycznego. Cytrusy wprawiaja w zachwyt, dodaja cieplych, zoltych i pomaranczowych kolorow. Na to wszystko kazdy z nas moze sobie pozwolic. Uprawa wbrew pozorom nie jest bardzo trudna, a rezultaty hodowli takie jak na przyklad na zamieszczonych na tej stronie fotografiach, ciesza najbardziej. Osobiscie sam zaaranzowalem mieszkanie wprowadzajac do niego nute toskanskiego klimatu stawiajac drzewa cytryny, pomarancze i mandarynke. Oprucz walorow wizualnych zapach kwiatow zniewala. Juz pare kwiatow sprawia ze w pomieszczeniu roznosi sie rozpoznawalna won. O walorach smakowych owocow nie musze juz wspominac 🙂 pozdrawiam autorow strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge