Ceramiczna egzotyka – portugalskie kafelki azulejos

Azulejos to kwadratowe ozdobne płytki ceramiczne, składające się na mozaikę. Jedno- lub wielokolorowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem.

Słynne kafelki azulejos są jednym z symboli Portugalii. To właśnie w tym kraju wieki temu zrobiły niesamowitą furorę i bardzo mocno zakorzeniły się w tamtejszej dekoracji budynków publicznych, domów mieszkalnych i ich wnętrz.

Azulejos mogą tworzyć elementy geometryczne, roślinne, a nawet sceny historyczne i religijne. Są więc ekspresyjnym rodzajem sztuki. W Portugalii ściany wielkich budynków są pokryte tymi kafelkami, ozdabiającymi je niczym obrazy.
Od kilku sezonów trend płytek azulejos pochodzący z półwyspu iberyjskiego dotarł do Polski. Egzotyczne wzory kafelków trafiły w nasz gust i dzięki temu coraz częściej  zdobią nasze rodzime kuchnie i łazienki.

Zobaczmy gdzie znalazły zastosowanie.Portugalskie płytki azulejos w kuchni, przestrzeń pomiędzy blatem a górnymi szafkamiAzulejos na ścianie w jadalniSłynne portugalskie płytki ceramiczne na wyspie kuchennejAzulejos w łazienceGdzie można kupić te kafelki? Na targach dekoracji wnętrz i designu spotkałam polską firmę, która produkuje naprawdę piękne płytki na wzór portugalskich. Tutaj ich znajdziecie.

źródło: pinterest.com

1 thought on “Ceramiczna egzotyka – portugalskie kafelki azulejos”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge