Chevron – modny wzór w aranżacji wnętrz

Chevron to inaczej zygzak, wzór w jodełkę. Chevre w jęz. francuskim oznacza kozę, a więc słynny motyw w kształcie litery V został prawdopodobnie zainspirowany odciskiem kopyt.


źródło 1


Modę na chevron wprowadził w latach 70-tych XX wieku projektant Ottavio Missoni. Jego pierwsza kolekcja z tym ornamentem sprzedała się w ekspresowym tempie, zaledwie w 24 godziny! Od tamtej pory wzór w jodełkę jest sztandarowy w domu mody Missoni. Stał się on niezwykle popularny nie tylko
w dziedzinie mody, ale także w aranżacji wnętrz.


źródło 1


źródło 1


źródło 1


Chevron to wzór wyrazisty, mocno skupiający uwagę. Jest on bardzo uniwersalny. Pasuje do salonów, sypialni, pokojów dziecięcych, łazienek, kuchni, itd. Może występować na tapecie, płytkach ceramicznych, dywanie, pościeli, poduszkach, zasłonach, itp. Najbardziej popularny to ten łączący kolor biały i czarny, ale możliwe są przeróżne połączenia kolorystyczne. Na LionsHome znalazłam dużo akcesoriów dekoratorskich, m.in. poduszek, lamp, czy mebli z motywem chevron oraz takich, które mogą stanowić dla niego tło kolorystyczne:


źródło 2


źródło 2


źródło 2


Aby nasz modny wzór ożywił wnętrze i nadał mu charakteru trzeba go umiejętnie wprowadzić do pomieszczenia. W przeciwnym razie możemy uzyskać efekt chaosu i miszmaszu, a tego przecież nie chcemy.

Oto kilka zasad stosowania chevronu we wnętrzach:

  1. Wzór ten powinien występować solo lub ewentualnie w duecie. Zatem musimy dokonać wyboru: albo tapeta, albo dywan, albo zasłony, itd. Druga opcja to dwa elementy wystroju wnętrz z tym ornamentem, np. dywan i poduszki, tapeta i oświetlenie. Nie radziłabym użycia chevronu na dwóch dużych powierzchniach, w grę wchodzi bardziej wzór na dużej powierzchni + uzupełniająco na małej powierzchni.
  2. Jako tapeta może wystąpić tylko na jednej  ze ścian. Pozostałe trzy proponuję pomalować na tonujący kolor, np. biały.
  3. Jeden dominujący wzór w pomieszczeniu jest wystarczający. Chevron gra pierwsze skrzypce, a tłem dla niego powinny być jednolite barwy. Wystrzegajmy się zatem mieszanki z grochami, pasami lub kratą.
  4. Wzór w jodełkę w kolorze bieli i czerni jest energetyczny – pasuje do salonu, korytarza lub pokoju nastolatka. W odcieniach pastelowych nabiera zdecydowanie łagodniejszego wyrazu – idealnie sprawdzi się w sypialni oraz pokoju dziecięcym.
  5. Aby nadać elegancji pomieszczeniu, w którym dominuje nasz modny zygzak, możemy zestawić go
    z kolorem granatowym i uzupełnić dodatkami w kolorze złotym.


źródło 1


źródło 1


źródło 1

 

źródło: 1- pinterest.com; 2- dawanda.com

1 thought on “Chevron – modny wzór w aranżacji wnętrz”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge